HSOK indbyder til Divisionsmatch for 1., 2. og 4. division

Deltagende klubber:

1. division: Allerød OK, FIF Hillerød, Søllerød OK og Tisvilde Hegn OK
2. Division: Ballerup OK, Farum OK, OK Øst og Sorø OK
4. Division: Amager OK, Herlufsholm OK, Køge OK og Politiets Idrætsforening.
Endvidere åbne selvstændige baner for alle øvrige klubber (put & run)

 

Instruktion

Startliste div.matcher

Startliste. Klub

Resultat 1. div.

Resultat 2. div.

Resultat 4. div.

Stræktider diverse matcher

Forhåndstilmeldte
"put & run"

Resultater "put & run"

Stræktider "put & run"

 
Dato Søndag den 8.april 2018
Løbsområde Teglstrup Hegn NØ.
Stævneplads

På græsområde i skovens NØ kant for enden ad Gl. Hellebækvej.
På stævnepladsen vil der være kiosk, stævnekontor samt salg af åbne baner og børnebaner (sidstnævnte gratis).
Der vil være placeret mobile toiletter ved stævnepladsen.

Parkering Ved Helsingør Ungdomsskole, Rasmus Knudsens Vej 52, 3000 Helsingør, hvorfra der er 1.200-1.500 meter til stævnepladsen. 56° 2'42.52"N; 12°34'46.14"Ø
Løbskort Kortet er i 1:7500 og 1:10000 revideret i vinteren 2017-18 af Jakob Vang. Laserprint.
Terræn Typisk sjællandsk blandingsskov med vekslende gennemløbelighed og mange stier. - ingen til let kupering.
Klasser Herrer Klassegruppe Klasser Damer Klassegruppe   Vindertider (min) Bane
H20, H21, H35 H1     40-50 1
H40, H45 H2 D20, D21, D35 D1 40-50 2
H16, H50, H55 H3 D40, D45 D2 35-45 3
H60, H65 H4 D16, D50, D55 D3 35-45 4
H70 H5 D60, D65 D4 35-45 5
H14, H16B, H20B, H21B, H35B H6+H7     35-45 6
H12, H14B, H20C, H21C H8 D12, D14B, D20C, D21C D8   20-30 7
    D70 D5 35-45 8
    D14, D16B, D20B, D21B, D35B D6+D7 35-45 9
H10, H12B, Begynder 9 D10, D12B, Begynder

9 15-20 10
Åbne Baner Der tilbydes 4 åbne baner:
Bane 1: 6-7 km. svær
Bane 2: 3-4 km. svær
Bane 3: 3-4 km. mellemsvær
Bane 4: 2,5-3 km. let
Tidtagning:

Sportident.

 

Postbeskrivelser: Postbeskrivelser er trykt på kortet.
Der udleveres løse postbeskrivelser til løbere med holder hertil.
Start: 1. division kl. 10.00, 2. division og 4. division kl. 11.00, der er gældende for banerne 1-9.
Begynderbane (bane 10) og åbne baner med fri start (put & run) mellem kl. 10.15 - 12.30.
Børnebane: Der tilbydes snitzlet bane fra stævnepladsen fra kl. 10.00 til 13.00.
Børnepasning: Der er ingen børnepasning.

Omklædning og bad

Der tilbydes ikke omklædning og bad.
Tilmelding: Via O-service senest 30. marts 2018 for klubadministrator
Husk at angive klassegruppe og løbsklasse samt SI-briknummer
Tilmeldte uden briknummer tildeles lejebrik
Løbere på åbne baner kan forhåndstilmelde sig og dermed sikre sig et fortrykt kort på ønsket bane.
Man kan ikke eftertilmelde sig Divisionsturneringen, men man kan købe en åben bane på dagen, så længe kort haves.
Startafgift: Indbetales til HSOK: Nordea regnr. 2255 konto nr. 0274 114 126
Junior D/H -20 kr. 55 D/H 21- Kr. 90,-
Åbne baner ved tilmelding på løbsdagen:
D/H-20 kr. 65,- D/H 21- kr. 100,-
Leje af brik kr. 15,-. Bortkommet brik erstattes med kr. 300,-.
Instruktion: På O-service og på klubbens hjemmeside senest 3 døgn før løbsdagen.
Startliste: Efter sidste tilmelding.
Stævneleder:

Stævneleder: Flemming Larsen, fllarsen@image.dk og Rolf Lund HSOK, rolflund@stofanet.dk
Stævnekontrol: Carsten Agger, HSOK
Banelægger: Flemming Larsen HSOK
Banekontrol: John Miené HSOK
Dommer: Max Prang. Fredensborg OK.